Jste zde

Životopis

Igor Ševčík - portrét

Igor Ševčík se narodil 11. 2. 1951 na Slovensku v obci Trenčianske Mitice a zemřel 5. 7. 2003 v Praze, kde žil, studoval a pracoval od roku 1970.

Kreslil od dětství, na střední škole vydával proslulý časopis Impulz, který v roce 1968 získal cenu Mladého světa za nejlepší školní časopis v ČSSR. Již během středoškolských let publikoval povídky, články a kresby i v profesionálních novinách. SVVŠ z politických důvodů neukončil. Po roce odchází přes Bratislavu do Prahy, kde začal opět studovat a po řadě peripetií nakonec odmaturoval na Střední průmyslové škole filmové v Čimelicích. Studium na vysoké škole mu bylo odepřeno. Přesto se stal nejmladším režisérem Krátkého filmu Praha, byl první, kdo v Českoslovenksku pracoval s tzv. totální či plnou animací. Byl všestranný výtvarník, především však proslul jako filmař. Vytvořil dvanáct autorských animovaných filmů, např. Siestu v amatérské i profesionální verzi, Akci, Evoluci či Aids atd., a na dalších šesti animovaných filmech spolupracoval. Patří k nim Sonda, oceněná ve španělském Bilbao Zlatým Mikeldim, nebo večerníčky - Příběhy opičáka Maka.

Spolupracoval jako výtvarník nebo autor animovaných pasáží také na devíti hraných filmech, z nichž nejproslulejší je asi Tisícročná včela.

Jako výtvarník se věnoval kresbě, malbě, plakátové tvorbě, nejrůznějším grafickým technikám, fotografii, keramice, kreslenému humoru, scénografii a navrhoval interiéry restaurací. Vytvořil dvacet sedm knižních ilustrací a grafických souborů, spolupracoval na devíti sbornících a realizoval výzdobu osmi interiérů. Psal i povídky.

V roce 1990 se stal vedoucím Studia animovaných filmů ve Zlíně a v letech 1991 až 1995 nejprve poradcem ministra kultury a později ředitelem filmového a audiovizuálního odoboru Ministerstva kultury ČR.

Během života realizoval třicet dva samostatných výstav a účastnil se kolektivních výstav v šestnácti evropských městech a nejméně dvaceti dalších v Čechách, na Moravě a na Slovensku.

Za svá díla obdržel doma i v zahraničí třicet pět cen.